افشای فایل صوتی از گفت‌وگوی مقامات ارشد آمریکایی درباره افغانستان

افشای فایل صوتی از گفت‌وگوی مقامات ارشد آمریکایی درباره افغانستان


به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، «استنلی مک‌کریستال» فرمانده سابق نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان اخیرا به «مایک پامپئو» گفت که نمی‌داند باید در افغانستان چه اقدامی انجام دهد و “بهترین پیشنهاد” وی این است که واشنگتن شماری از نیروهایش در افغانستان را حفظ کند و به روند کنونی ادامه دهد.

نشریه نظامی «تسک اند پرپس» گزارش داد؛ به فایل صوتی دست یافته که ژنرال مک کریستال در نشستی در نیویورک اظهار داشت که در دیدار اخیرش با پامپئو در پاسخ پرسش وی درباره راه رو به جلو در افغانستان گفته که نمی‌داند باید چه اقدامی برای پایان بحران این کشور انجام شود.

این ژنرال آمریکایی اظهار داشت: اگر نیروهای خود را خارج کنیم گروه‌هایی مانند القاعده به این کشور بازگردند، این غیرقابل قبول و فاجعه‌‌آمیز خواهد بود.

وی درباره حضور نظامیان آمریکایی درباره افغانستان نیز گفت: اگر نیروهای بیشتری را اعزام کنیم و برای همیشه درگیر جنگ باشم، این نیز پیامد خوبی نیست. نمی‌دانم پاسخ صحیح به این پرسش چیست. بهترین پیشنهاد به نظر من این است که شمار محدودی از نیروها را در افغانستان حفظ کنیم، روند کنونی را ادامه دهیم و ببینیم چه کاری می‌توانیم انجام دهیم.

مک کریستال در این نشست درباره مشکل کشت خشخاش و تولید مواد مخدر که پس از حضور نظامی آمریکا بشدت افزایش یافته نیز اظهار داشت، کشاورزان افغان در شرایط بسیار دشواری گرفتار بوده و مجبور هستند بین کشت خشخاش و دیگر محصولات زراعی یکی را انتخاب کنند و فایق آمدن به مشوق‌های اقتصادی کاشت خشخاش را دشوار خواند.

این ژنرال آمریکایی گفت: در بلند مدت باید گزینه‌های بیشتری را ایجاد کنیم که کشاورزان قادر باشند از طریق دیگر قادر به کسب درآمدی به همان اندازه و یا بیشتر از آن باشند.مشکل اصلی تریاک فسادی است که تولید می‌کند؛ پولی که در این زمینه صرف می‌شود سبب تخریب تمام دولت شده و ناگهان همه چیز آلوده می‌شود.

مک‌کریستال از ژوئن سال ۲۰۰۹ تا ژوئن سال ۲۰۱۰ میلادی فرماندهی نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت (آیساف) را به عهده داشت و در ارزیابی ابتدایی و ۶۶ صفحه‌ای از جنگ افغانستان که در سپتامبر ۲۰۰۹ در اختیار واشنگتن پست قرار گرفته بود.

این ژنرال هشدار داده بود که برای از بین رفتن دست بالای طالبان و جلوگیری از شرایطی که «شکست منازعین دیگر ممکن نباشد»، خواستار اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان شده بود.

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *