دیدارسفیر تاجیکستان با خانواده اعضای تاجیک تبار عضو داعش در عراق

دیدارسفیر تاجیکستان با خانواده اعضای تاجیک تبار عضو داعش در عراق


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «زبیدالله زبیدزاده» سفیر تاجیکستان در «بغداد» و «عبدالکریم یوسف» قاضی، عضو دادگاه عالی و  نماینده ویژه دادگاه عالی عراق در زمینه پرونده خانواده اعضای تاجیک تبار عضو داعش در عراق دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این ملاقات مسائل حقوقی که به بازگرداندن کودکان تاجیک به میهن کمک می‌کنند مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نماینده دادگاه عالی عراق ضمن تشکر از دولت تاجیکستان برای اهتمام به سرنوشت اتباع زندانی این کشور که از طریق شوهران و والدینشان با هدف عضویت و فعالیت در گروه تروریستی وهابی داعش به عراق و سوریه منتقل شده بودند، بر آمادگی نهادهای قضایی بغداد جهت همکاری نزدیک با سفارت تاجیکستان و بازگرداندن سریع این افراد به «دوشنبه» تاکید کرد.

پس از این ملاقات نمایندگان سفارت تاجیکستان در دادگاه عالی تحقیقات جنایی عراق با زنان تاجیک عضو داعش ملاقات و با شرایط نگهداری آنان و فرزندانشان در زندان و پرورشگاه‌ها آشنا شدند. سفیر تاجیکستان همچنین به منظور بررسی وضعیت سلامت و بهبود شرایط نگهداری کودکان تاجیک و همکاری‌های آینده در زمینه بازگرداندن آنان به کشورشان با نمایندگان یونیسف در عراق دیدار کرد.

در این دیدارها تصمیم بر این شد که اقدامات مشترک در زمینه تعیین تعداد زنان و کودکان تاجیک در قلمرو عراق ادامه یابد. پیش از این زبیدزاده در صحبت با رسانه‌های تاجیکستان گفته بود روند بازگرداندن خانواده های اعضای داعش از عراق با اشراف شخصی «امامعلی رحمان» رئیس جمهور این کشور قرار دارد.

آن زمان این دیپلمات، تعداد کودکان تاجیک در قلمرو عراق را بیش از ۱۰۰ نفر اعلام کرده بود. لازم بذکر است که آمار دقیقی از بازماندگان تاجیک تبار گروه تروریستی وهابی داعش در زندان‌های عراق در حال حاضر آمار دقیقی وجود نداشته اما تا کنون صدها تن از آنها در جریان عملیات نیروهای مسلح عراق و سوریه دستگیر و به اردوگاه های ویژه منتقل شده اند.

انتهای پیام/حSource link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *