فروش سلاح توسط آمریکا به دولت‌های خارجی 33 درصد افزایش یافت

فروش سلاح توسط آمریکا به دولت‌های خارجی ۳۳ درصد افزایش یافت


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ارقام منتشر شده توسط وزارت خارجه آمریکا نشان می‌دهد فروش سلاح توسط این کشور به دولت‌های خارجی در سال جاری میلادی ۳۳ درصد افزایش یافته است. 

طبق گزارش روزنامه فایننشال‌تایمز این ارقام نشان‌دهنده تلاش‌های دولت ترامپ برای متقاعد کردن متحدان آمریکا به پرداخت هزینه‌های بیشتر برای دفاع از خودشان در برابر ایران، روسیه، چین و روسیه هستند. 

آماری که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده نشان می‌دهد فروش سلاح در سطح دولت‌ها با افزایش ۱۴ میلیارد دلاری به رقم ۵۵٫۶۶ میلیارد دلار در سال جاری رسیده است.

این رقم نشان‌دهنده افزایش ۸۰ درصدی از اکتبر ۲۰۱۶، یعنی یک ماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا به شمار می‌رود.

مقام‌های آمریکایی علت این موضوع را فشارهای هماهنگ دولت ترامپ به متحدان آمریکا از اروپا گرفته تا کره جنوبی و ژاپن برای پرداخت هزینه‌های بیشتر جهت تأمین منافع دفاعی‌شان می‌دانند. 

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: «با توجه به اینکه متحدان ما بودجه‌های دفاعی‌شان را افزایش داده‌اند منابع بیشتری برای خرید تجهیزات ما دارند.»

این مقام آمریکایی که فایننشال‌تایمز اشاره‌ای به نامش نکرده گفته در نتیجه این موضوع فروش تسلیحات به کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشورهای اروپایی و کشورهای حاشیه هند-آرام تقویت شده است. 

آمریکا از تهدید چین برای فروش سلاح به هند و تایوان، از تهدید روسیه برای فروش سلاح به متحدان آمریکا در ناتو و از تهدید ایران برای فروش سلاح به کشورهای حاشیه خلیج فارس استفاده می‌کند. 

وزارت خارجه آمریکا از انتشار آمار تفکیکی برای فروش سلاح به کشورها خودداری کرده، اما فایننشال‌تایمز نوشته گمان می‌رود یک سوم این فروش‌های تسلیحاتی به کشورهای خلیج فارس انجام شده باشد.

 از جمله معاملات با کشورهای عربی می‌توان به فروش ۸٫۱ میلیارد دلاری کشتی‌های جنگی و سامانه‌های دفاعی به عربستان سعودی، فروش ۵٫۱ میلیارد دلاری جنگنده‌های اف‌۱۸ به کویت، فروش ۲٫۱ میلیارد دلاری جنگنده اف‌۱۶ به بحرین و فروش ۱٫۹ میلیارد دلار بالگردهای تهاجمی آپاچی به امارات اشاره کرد.

انتهای پیام/ Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *