مراکز علمی کاربردی استان یزد نه ادغام و نه منحل می‌شوند

مراکز علمی کاربردی استان یزد نه ادغام و نه منحل می‌شوند


به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، محمد صالح احمدی امشب در همایش شخصیت دانشجوی علمی کاربردی همراه با پرسش و پاسخ پیرامون مسائل دانشجویی و دانشگاه که به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی جوادالائمه (ع) یزد برگزار شد با تاکید بر اینکه دانشجویان باید مطالبه گر باشند اظهار داشت: اگر دانشجویان مطالبه گر باشند بدون شک بسیاری از مشکلات را می‌توانند در سطح جامعه حل کنند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان یزد با بیان اینکه اگر بخواهیم در نظام آموزش عالی کشور در کنار همه مزایا و اثراتش آسیب‌شناسی صورت گیرد که چه اتفاقی در حال رخ دادن است باید به وضعیت اشتغال و وضعیت آموزش در کشور نگاه کرد گفت: متاسفانه اینکه بسیاری از دانشگاه‌ها به سمت دانش نظری رفتند و سبب شده است که کمتر به توانایی‌های فردی توجه و بیشتر به سمت مدرک گرایی پیش رفته است.

وی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی نگاهشان به مدرک فرد است و نه توانایی، سبب سوق مردم به سمت مدرک و عدم توجه به توانایی شده است.

احمدی با اشاره به اینکه مدارک دانشگاهی که امروزه به ارائه می‌شود، توأم با توانایی برای فرد نیست و اثری برای فرد ندارد تا اینکه بتواند این آموزش‌ها را در بخش‌های مختلف به کار بگیرد تصریح کرد: این مشکلی که پیش آمده سبب شده که دانشگاه‌های علمی کاربردی، فنی و حرفه‌ای و برخی از مراکز دانشگاهی آزاد که توجه زیادی به مهارت دارند، شکل بگیرند و پا به عرصه بگذارند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان یزد خاطرنشان کرد: همانطور که با تأسیس مراکز دانشگاهی، شعبات مختلفی از آن در سطح شهر و استان مشغول به فعالیت می‌شود که این مسئله عدم توجه به کیفیت را در پی دارد و در پس آن نگرش منفی از سوی عموم جامعه نسبت به این دانشگاه‌ها به وجود می‌آید.

وی با بیان اینکه با تمام کمی‌ها و کاستی‌هایی که در دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد ولی باز هم نسبت به برخی از دانشگاه‌های نظری در سطح کشور بهتر عمل می‌کند و بهره وری بالاتری دارد تصریح کرد: امروزه به ازای هر دانشجو در دانشگاه‌های دولتی به صورت میانگین در هر سال بین ۷ تا ۱۳ میلیون هزینه می‌شود که این مسئله بستگی به رشته تحصیلی هر فرد دارد.

احمدی افزود: در دانشگاه‌های علمی کاربردی مشکلاتی وجود دارد که نیاز است دانشجویان نسبت به این کمبودها مطالبه گری داشته باشند تا اینکه دانشجویان بیشتری به این دانشگاه وارد شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان یزد اضافه کرد: امروزه با توجه به این استخدام‌ها کاهش یافته است، سطح جامعه به این مسئله رسیده‌اند که مدرک دیگر فایده‌ای برایشان ندارد و باید به دانشگاهی بروند که علمی به آنها اضافه کند و در راستای مهارت آموزی به فعالیت بپردازند.

یقین داریم که دانشگاه‌های علمی کاربردی می‌تواند مشکل اشتغال کشور را حل کند

وی با بیان اینکه امروزه دانشگاه‌های علمی کاربردی می‌توانند گرهی از مشکلات اشتغال کشور را حل کند تصریح کرد: دانشگاه علمی کاربردی در مدت‌های کوتاه می‌توانند دانشجویان را در رشته‌های مختلف تربیت و مشکل اشتغال را حل و فصل کند.

احمدی با بیان اینکه از قدیم این مسئله مطرح بوده که وقتی دولتی‌ها وارد بحث آموزش در دانشگاه‌های علمی کاربردی شدند سبب شده که مشکلاتی برای بخش خصوصی به وجود آمده و عدم رقابت را بین این مراکز را در پی داشته است عنوان کرد: این قضایا سال‌ها مشکلاتی را به وجود آورده بود که امسال مصوبه شورای عالی این بود که تمام سازمان دولتی که وارد بحث آموزش شده‌اند باید این مراکز را به بخش‌های خصوصی واگذار کنند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان یزد با اشاره به فعالیت ۲۲ مرکز علمی کاربردی در سطح استان یزد گفت: از این تعداد تقریباً ۱۵ مرکز در دست مراکز دولتی اداره می‌شد و به این معنا که به یکباره مانع پذیرش تعداد زیادی از دانشجویان شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مصوبه شورای عالی به دست مراکز رسید و مراکز دولتی نمی‌توانستند اقدام به جذب دانشجو کنند سبب شد که شایعاتی مانند منحل شدن مراکز علمی کاربردی در سطح استان یزد به وجود آید.

احمدی در پایان با تاکید بر اینکه هیچ بحثی از ادغام یا منحل شدن مراکز علمی کاربردی در استان یزد مطرح نشده است افزود: در برنامه ششم گسترش دانشگاه‌های علمی کاربردی مطرح شده و یکی از مأموریت‌های ما این است که مراکز دولتی را به بخش‌های خصوصی واگذار کنیم ولی این واگذاری را به شکلی مدیریت می‌کنیم که تعداد محدودتری در استان خواهیم داشت.

انتهای پیام/نSource link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *